Bodrum Akyarlar Plajı

Bodrum yarımadasının en güneybatı ucunda Bodrum merkeze yaklaşık 21 km. uzaklıkta yer almakta ve Bodrum yarımadasının en popüler tatil beldelerinden birisi konumundadır. Akyarlar aynı zamanda Bodrum yarımadasının en önemli sörf merkezlerinden birisidir.

Meteor Beach Bodrum Akyarlar
Meteor Beach Bodrum Akyarlar
Meteor Beach Bodrum Akyarlar
Meteor Beach Bodrum Akyarlar
Meteor Beach Bodrum Akyarlar
Meteor Beach Bodrum Akyarlar
Meteor Beach Bodrum Akyarlar

Bodrum Akyarlar Plajı Hakkında

Kos adasının tam karşısında yer alan ve antik adı Arhialla olan Akyarlar, eskiden bir balıkçı köyü iken son yıllarda Bodrum yarımadasının en önemli turizm merkezlerinden biridir. Akyarlar’ın tepelerinde bulunan evlerden Yunan adalarını ve muhteşem deniz ve doğayı seyretmek büyük zevk.

Bodrum Akyarlar plajı da Bodrum plajları arasında en popüler olanlardan birisi. Kum ve berrak deniz tatilciler için güzellikler sunmakta.

Akyarlar (eski adı: Kefaluka), Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir mahalledir.
2012 yılına kadar Bodrum ilçesine bağlı bir köyken, 2012 yılında Muğla’nın büyükşehir olmasıyla bu ilçeye bağlı bir mahalle statüsünü almıştır.

Bodrum’a 21 km, Turgutreis’e 6 km, Milas-Bodrum Havalimanı’na 50 km uzaklıktadır. Antik adı Arhialla olan Akyarlar, sörf için son derece uygun koşullara sahip olması ile dikkat çekici olmaktadır.
Karaincir’i geçerek devam edildiğinde, kıyıdan yükselen, tepesinde Osmanlı ormanlarının, yamaçlarında ise tarihi bir Rumkilisesinin kalıntılarının bulunduğu Aspat Tepesi geçilerek, eski bir balıkçı mahallesi olan Akyarlar’a varılır.

Sahildeki bazı evlerden de anlaşılacağı gibi, Akyarlar eskiden ünlü bir Rum yazlık beldesiymiş.
Yakın zamana kadar Akyarlar’ın asıl geçim kaynağı balıkçılıktı ve kıyıdaki küçük liman yerli teknelerle dolardı.

Bugün Rumlar, koyun 5 km. uzaklıktaki İstanköy adasında yaşamaktalar. Balıkçı teknelerinin yerini de tur tekneleri almıştır. Ancak Akyarlar halen o kendine has atmosferini korumaktadır. Bugün koyun bir ucunda liman yer alır, diğer ucunda ise kumsal dönemeç yaparak gözden kaybolur.

Eskilerden kalan birkaç balıkçının balık avlayışlarının seyredilebildiği küçük pansiyon ve restoranlar ise sahil boyu uzanır.
Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Mahallenin ekonomisi turizime dayalıdır.

Bodrum Akyarlar Plajı Türkiye’nin en ince kumuna sahip kumsallarındandır.

Meteor Beach Play Foto Galeri

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Post comment